Šelaky

Šelak

Šelak je přírodní surovina obsahující vosk známá lidstvu už po tisíciletí, která je užitečná kromě jiného také v oblasti laků. Šelak vzniká jako výměšek červce lakového, který se vyskytuje především v Indii a v Thajsku. Červec lakový prostřednictvím tohoto sekretu ochraňuje svoje larvy před vlivy okolí. Výměšky pro výrobu šelaku se z větviček sklízejí dvakrát do roka. Po čištění a dalším zpracovávání vzniká tzv. jádrový lak a výsledkem dalších procesů jsou různé druhy hodnotného šupinkového šelaku. K dostání je šelak v provedení s voskem nebo bez vosku. Bělený šelak vzniká působením bělícího chlórového louhu na jádrový lak a dodává se také v provedení s voskem i bez vosku. Šelak je jedinečná přírodní pryskyřice živočišného původu s průmyslovým významem. Tento přírodní produkt je využíván k vytvoření lesklého tvrdého povrchu a je fyziologicky nezávadný, biologicky odbouratelný, nezapáchá a neobsahuje žádné jedy.

Vlastnosti šelakových výrobků

Lak nebo politura na bázi šelaku vytvářejí na povrchu dřeva hedvábně matný až lesklý, dobře odolný, tvrdý a na pohmat příjemný průhledný povlak. Šelak se vyznačuje velmi dobrou přilnavostí. Nebělený šelak je jako přírodní surovina:

  • fyziologicky nezávadný
  • biologicky odbouratelný
  • bez zápachu a bez jedovatých součástí

Šelakové výrobky se zpravidla připravují ve vysoko koncentrovaném (96% a více) etylalkoholu a proto tedy vznikají konečné šelakové produkty ekologicky bez závady. Výjimku tvoří pouze výrobky na bázi běleného šelaku.